Artyści

Alicja Biała

Artystka wizualna, graficzka, projektantka. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację na The Royal College of Art w Londynie. Jej ilustracje są regularnie publikowane m.in. w Danii, Polsce, Niemczech, Chinach i Australii. Jest także autorką murali zrealizowanych w Polsce, Portugalii, Meksyku, USA, a także w Kassel w Niemczech na documenta 14. Jej prace były nagradzane i wystawiane w Polce i za granicą, a także prezentowane w licznych publikacjach. Wybór wierszy Marcina Świetlickiego „Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)” to pierwsza książka z jej pracami. http://www.alicjabiala.com/

Bolesław Chromry & Magdalena Sawicka

Magdalena Sawicka (ur. w 1990 r.) rysowniczka, tatuatorka, ilustratorka. Do niedawna znana jako Sick Rose. Kolekcjonuje figurki Maryi. Na ulubionym bazarze wołają na nią Pani od Bozi.

Bolesław Chromry (ur. w 1987 r.) rysownik, malarz, ilustrator, autor powieści graficznych. Na co dzień pracuje jako copywriter. Kolekcjonuje figurki sikających chłopców i nie jest pedofilem.

fot. Marcel Kaczmarek

Mirella von Chrupek

Mirella von Chrupek urodziła się w 1980, w Łodzi, na stałe mieszka w Warszawie. Fotografka, projektantka i kolekcjonerka. Jej spektrum działania to także scenografia, aranżacja witryn sklepowych oraz małe formy rzeźbiarskie. W swojej pracy zajmuje się tworzeniem małych alternatywnych przestrzeni oraz równoległych mini światów. W latach 2014-2017 prowadziła małą uliczną galerię Gablotka mieszczącą się w centrum Warszawy przy ul. Marszałkowskiej 41, w której cyklicznie prezentowała swoje aranżacje i mini światy. Współautorka książki pt. „Dino Bambino” o przygodach bohaterów kolejnych odsłon Gablotki (Wydawnictwo Wytwórnia, 2018). Na stałe współpracuje z magazynem „Kosmos dla Dziewczynek”, gdzie ma stałą rubrykę pt. „mikrokosmos Mirelli”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. http://vonchrupek.com/

fot. Maurycy Gomulicki

Oskar Dawicki

Performer, twórca obiektów, filmów wideo. Urodził się 28 lipca 1971 roku w Starogardzie Gdańskim. W latach 2001-2010 był współtwórcą grupy artystycznej Azorro. W latach 1991-1996 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obronił dyplom malarski w pracowni prof. Lecha Wolskiego. W swoich pracach posługuje się zazwyczaj strategią ironicznej metarefleksji, charakterystycznej także dla działań grupy Azorro. W jego indywidualnym przypadku jest to jednak punkt wyjścia dla podjęcia szeregu innych problemów, zwłaszcza kwestii tożsamości. Nieodłącznym elementem jego projektów, które zazwyczaj nie poddają się prostej historyczno-artystycznej klasyfikacji, jest humor. Od 1995 roku niemal zawsze występuje w niebieskiej, brokatowej marynarce, która stała się jego znakiem rozpoznawczym.
https://culture.pl/pl/tworca/oskar-dawicki

Justyna Górowska

Urodzona 1988 interdyscyplinarna artystka. Uzyskała magistra na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2014 roku współpracuje z galerią lokal_30 w Warszawie. W 2016 roku otworzyła eksperymentalną filię Fundacji Razem Pamoja w Yogyakarcie (Indonezja). Otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015) oraz dwukrotnie grant z Funduszu Wyszechradzkiego (2017, 2018). Jej projekty były pokazywane między innymi w miastach: Quebeck City (Le Lieu Gallery, 2014), Dallas (Cydonia Gallery, 2015), Sau Paulo (PIVO Gallery, 2016), Yogyakarta (Sesama, 2017), Warszawa (MSN, 2017), Nowy Jork (Art in General, 2017).

Filip Ignatowicz

Filip Ignatowicz (1990), absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom „Produkcja, komercjalizacja i hype- czyli o konsumowaniu sztuki”, który obronił w 2014 w pracowniach prof. Henryka Cześnika, prof. Witosława Czerwonki i prof. Roberta Florczaka, został nagrodzony przez MKiDN podczas wystawy Najlepsze Dyplomy ASP w Polsce. Jest także absolwentem Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Od 2017 r. pracuje jako asystent na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk. W 2018 obronił pracę doktorską pt.: „Festyn sztuki. Konsument versus kultura – czyli o fake’u, lovebranding’u i autoutowarowieniu.” Swoimi ostatnimi pracami najczęściej przygląda się kondycji człowieka funkcjonującego w rzeczywistości konsumpcyjnej. Jego twórczość choć wynika z malarstwa, jest multidyscyplinarna. Realizuje video, obiekty, instalacje, performance, a także akcje w przestrzeniach publicznych. Zajmuje się również filmem, fotografią, projektami artystyczno-badawczymi oraz wideo-scenografią. Jest autorem stale rozwijanego projektu „FIGNACY&co.” i serii video „artUNBOXING”. http://www.filipignatowicz.com/

fot. Halina Malijewska

Marcin Janusz

Urodzony w Przeworsku w 1991r., związany od 11 lat z Krakowem. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni wyższych. W 2013 roku ukończył studia na kierunku Ratownictwo Medyczne CM Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2018 absolwent Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych. Studiował również na Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus. Obecnie student środowiskowych studiów doktoranckich na swojej macierzystej uczelni.

Brał udział w wystawach w Polsce i za granicą, m.in. dwukrotnie w finale konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2017 i 2018), Rośl-inne w ABC Gallery w Poznaniu 2018, Wróble ćwierkają po grecku w Centrum Kulturalnym Thrialida w Atenach. Do jego ostatnich indywidualnych ekspozycji należą 90% soku, 10% cukru w Galerii Labirynt w Lublinie (marzec 2018) oraz 27 pierwiastków i inne w Shefter Gallery w Krakowie (maj 2018). 

www.marcinjanusz.com.pl/

Honorata Martin

Honorata Martin urodziła się w Gdańsku gdzie ukończyła Akademie Sztuk Pięknych, dyplom obroniła na wydziale malarstwa u prof. Mieczysława Olszewskiego, aneks z intermediów u prof. Wojciecha Zamiary. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, video i performansem. Sztuka Honoraty często wiąże się z przekraczaniem ograniczeń własnego ciała i społecznego tabu. Jej działania najczęściej rozgrywają się w czasie rzeczywistym. Podczas „Wyjścia w Polskę” wyruszyła ze swojego mieszkania w Gdańsku, bez złożeń i celu. W ciągu niepełnych dwóch miesięcy doszła na południe polski do Dzierżoniowa. Podczas performansu „Zadomowienie” zamieszkała w parku na warszawskim osiedlu Bródno, w budowanym przez siebie szałasie. Swoje działania, oparte na interakcji z ludźmi, tworzyła na bieżąco z dnia na dzień.

Fot. Alina Żemojdzin

Agata Królak

Rocznik 1987. projektuje i ilustruje dla dzieci w każdym wieku. Laureatka plebiscytu MUST HAVE Festiwalu Łódź Design, nagrody KTR, wyróżnień IBBY i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jej ilustracje były prezentowane na festiwalach i wystawach m.in. w Nowym Jorku, Tokyo, Londynie, Brukseli i Paryżu; asystentka na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Stypendystka programu NCK „Młoda Polska” w 2016 roku. W 2018 roku obroniła pracę doktorską pt. „Rozmawianie obrazem. Książka obrazkowa a rozwój języka wizualnego”.

fot. Renata Dąbrowska

Luka Rayski

Urodzony w 1982 w Warszawie. W 2009 uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, a w 2014 jako stypendysta Komisji Fulbrighta dyplom MFA Fine Arts w nowojorskim Parsons. Zajmuje się szeroko pojętym malarstwem, a także plakatem i ilustracją prasową. Laureat nagrody Ministra Kultury w Konkursie im. Gepperta na Krajowej Wystawie Malarstwa Młodych w 2007. Od 2009 liczne publikacje rysunków w wielu czasopismach m.in w Tygodniku Polityka, Wysokich Obcasach, Tygodniku Powszechnym.  Autor plakatu „Konstytucja”. Od 2017 związany z Galerią Szydłowski.

Open Group

Оpen Group została założona w sierpniu 2012 r. we Lwowie przez sześciu młodych artystów: Eugene’a Samborsky’ego, Yuriy’a Biley, Antona Varga, Olega Perkovsky’ego, Pavlo Kovacha i Stanislava Turina. Podstawowa struktura działalności Open Group oparta jest na angażowaniu ludzi do projektów artystycznych, na określony czas, w którym projekty działają. Praca grupy opiera się na badaniach interakcji i komunikacji między ludźmi, artystami, sytuacją i przestrzenią. Open Group reprezentowała Pawilon Narodowy Ukrainy podczas 56 oraz 58 Biennale w Wenecji.

Stali członkowie grupy to:

Yuriy Biley (ur. 1988, Ukraina) mieszka i pracuje we Wrocławiu, Polsce i Lwowie na Ukrainie. 

Anton Varga (ur. 1989, Ukraina) mieszka i pracuje w Nowym Jorku, USA i Lwowie na Ukrainie. 

Pavlo Kovach (ur. 1987, Ukraina) mieszka i pracuje we Lwowie na Ukrainie. 

Stanislav Turinа (ur. 1988, Ukraina) mieszka i pracuje w Mukachevo i w Pavshyno na Ukrainie. 

Mariusz Waras

Urodzony w 1978 w Gdyni, doktor habilitowany, obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Obrazu i Street Artu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. Zaangażowany w artystyczny kolektyw Wiosny Ludów – po przekształceniu go w Stowarzyszenie Przestrzeń Sztuki WL4 – prezes tego stowarzyszenia. Zajmuje się również projektowaniem graficznym, tworzeniem instalacji przestrzennych i malarstwem wielkoformatowym. To właśnie jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu „M-city’ – który stał się niejako jego stylistyczną wizytówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street-artu. Swoje prace od początku budował wokół estetyki miejskiej, wykorzystywał motywy architektoniczne, infrastruktury przemysłowej – w tym stoczniowej, środków transportu. Pośród początkowo zdehumanizowanych pejzaży i maszyn w produkcji i niszczeniu, zaczęło się pojawiać miejsce na wypowiedzi dotyczące osobistych przemyśleń, manifestów, czasem przybierających formę lapidarnego komentarza na aktualne wydarzenia. Jest również kuratorem wystaw i wydarzeń artystycznych.

Ada Zielińska

Urodzona w 1989 r. artystka wizualna, poruszająca się w obszarze fotografii i instalacji. Jej prace są pewnego rodzaju próbą zaginania otaczającej jej rzeczywistości, zderzeniem się z katastrofą, z rozpadem. Czerpie z motywów niebezpiecznych lub nielegalnych zachowań, chuliganizmu, pożarów i wypadków. Aranżowane na potrzeby zdjęć sytuacje są często próbą uchwycenia momentu piękna w chwili rozpadu lub na drodze do niego. Absolwentka wydziału „Sztuki Mediów” Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. http://adazielinska.com/

Paweł Paulus Mazur & Dariusz Brzóska Brzóskiewicz

Paweł Paulus Mazur (ur. 1968 r. w Lublinie) to animator kultury, współtwórca gdańskiej formacji TOTART, poeta, rysownik, muzyk, radiowiec. Rysował m.in. dla Przekroju i Gazety Morskiej, wtedy również powstały jego słynne undergroundowe komiksy: „Twins”, „Pure Sure 217” czy „Historia Wieśka Debozy”. Jest także autorem wierszy w autorskich tomikach: „Taktyka Zegara” oraz „Szwedzki stół”. Miewa stałe romanse ze stacjami radiowymi jako autor audycji słowno-muzycznych o charakterze przaśnym i sowizdrzalskim, na czele ze słynną audycją ,,Windą na Szafę’’, którą stworzył z Krzysztofem Siemiakiem dla Radiostacji. Występował w programach telewizyjnych o charakterze satyrycznym, m.in.: „Dzyndzylyndzy”, „Brzóska Show”, „Lalamido” czy „Sprężyna Paulusa”. Mazur wydaje również płyty z „elektro swingiem” od początku lat 90. zeszłego stulecia. Czasem grywa koncerty z poetą Marcinem Świetlickim pod nazwą Future Radio Project oraz Biały Robot. W kwietniu 2019 w londyńskiej Tate Modern odbyła się projekcja jego filmu animowanego zrealizowanego w latach 1993-95 pt. „Twins”. 

 

Dariusz Brzóska Brzóskiewicz , gdańszczanin obecnie zamieszkujący w stolicy to znany w kraju autor wierszy haiku m.in. zamieszczanych przez kilka lat w tygodniku „Przekrój”. Swego czasu parze cesarskiej Japonii tomik z translacjami haiku na język japoński Brzóskiewicza wręczył podczas wizyty premier Belka. Od tego czasu Cesarz Japonii jest fanem Darka Brzóskiewicza. Dariusz jest także autorem kilkunastu pure‐nonsensowych programów pt. „Brzóska Show” zrealizowanych w pierwszej połowie lat 90. zeszłego wieku dla telewizji publicznej. Jest autorem kilku tomów poezji m.in. Haiku. Jego poezja to jego ulotne myśli przekomponowane naturalnymi zdarzeniami z codzienności, często bardzo banalnymi, jednak urastającymi do niezwykłych skojarzeniowych wymiarów. Darek to także wokalista i tekściarz w zespołach: Awoda Zara 55, Astromix La Manche oraz 5 Piramid (z Paulusem Mazurem) czy Haiku Freestyle (ze Stanisławem Sojką). Jest również członkiem efemerycznej formacji poetyckiej wyrosłej z TOTART-u – Grupy Poetyckiej „Zlali Mi Się Do Środka”.

Patryk Hardziej

Patryk Hardziej to działający międzynarodowo, multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów pod patronatem Karola Śliwki „Sztuka Projektowania”. Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w pięciu krajach, nagrodzonej ,,Projektem Roku 2016”. Ma na koncie współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Coca-Cola, Mini, New Scientist Magazine, Bertagnolli, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Ministerstwo Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii.
http://hardziej.com/pl/

Edgar Bąk

Zajmuje się szeroko pojętą komunikacją wizualną. W projektowaniu skupia się przede wszystkim na budowaniu tożsamości wizualnych – zarówno rozległych systemów identyfikacji wizualnej, jak również plakatów czy okładek płyt. Jest laureatem wielu nagród, również za ilustracje dla dzieci i projekty książek: Klubu Twórców Reklamy (10 statuetek), Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Książki Roku, Chimery oraz Society of Publishing Designers w Nowym Jorku. Prowadził autorskie warsztaty między innymi w Japonii i Izraelu a na poznańskiej School of Form prowadzi kurs grafiki wydawniczej. Z Charlotte West przygotowal „Projekt: The Polish Journal of Visual Art and Design” dla wydawnictwa Unit Editions.

Ola Niepsuj

Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest ilustratorką i graficzką, projektuje plakaty, identyfikacje wizualne oraz infografiki. Łącząc tradycyjne techniki z rysunkiem cyfrowym, tworzy eklektyczne kolaże. Pracowała dla New York Times, The Wall Street Journal, Nike, Converse, Taschen, Thames and Hudson, HBO, Showmax, Ikea, Apple, Melissa i Skanska. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studiowała też w Portugalii – w Escola Superior de Artes e Design de Matosinhos oraz Faculdade de Belas Artes da Universidade do Porto. Prace Oli Niepsuj zdobyły srebrny medal Society od Illustrators NYC w 2017 roku, trzykrotnie wyróżniono je w prestiżowym roczniku American Illustration i dwukrotnie nagrodzono złotem w konkursie Klubu Twórców Reklamy. Jej twórczość zdobyła uznanie na ponad 140 wystawach w Polsce i 30 innych krajach m.in w Japonii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Korei Południowej, Portugalii, Belgii, Boliwii, Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i na Kubie.

Katarzyna Bogucka

Katarzyna Bogucka obroniła dyplom malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2009 roku. Wszechstronna ilustratorka. Jej prace można zobaczyć zarówno na łamach prasy (m.in. Twój Styl, Zwierciadło, Wysokie Obcasy), książek dla dzieci, w animacji, jak i szeroko pojętym designie. Różnorodność wyzwań sprawia, że kolejne prace zaskakują oryginalnością, a jednocześnie są spójne z bardzo charakterystycznym stylem autorki. Jej znaki rozpoznawcze to geometryczne, nowoczesne sylwetki i kształty oraz niebanalna kolorystyka. Między współpracą z instytucjami kultury a klientami komercyjnymi znajduje czas na własne projekty, które można zobaczyć m.in. na nioska.com.

Dawid Ryski

Dawid Ryski (ur. 1982) z wykształcenia architekt krajobrazu. Obecnie mieszkający i pracujący w Puławach. Autor licznych ilustracji prasowych (Computer World, The Washington Post The New York Observer, L’Optimum, American Lawyer Magazine, Esquire) oraz wielu plakatów koncertowych (Franz Ferdinand, Editors, Nomeansno, Twin Shadow, Enter Shikari). Ponadto zajmuje się projektowaniem murali, okładek do płyt i książek oraz grafik dla firm odzieżowych. Współpracował m.in. z: Apple, Saucony, Eurovision Music Contest, British Council, Converse, Ikea, Dumont, Lagom Design.

Paweł Włodarski

Urodzony i zamieszkały w Wąbrzeźnie, Tegoroczny absolwent magisterskich studiów projektowania mody na Central St. Martins  w Wielkiej Brytanii i zdobywca stypendium L’Oréal Professionnel. Absolwent studiów licejncjackich projektowania mody na VIA Design w Danii. Jego prace inspirowane są miękką sztuką, prowincją i nieśmiałością. Kolekcja dyplomowa dotyczyła intensywności randkowania i łatwości przywiązania się do drugiego człowieka. 

Instagram: vlodarski

SIKSA

SIKSA [danger/discomfort bass grrrl punk * Gniezno/Gnesen/Hnězdno] to ostatnia przedstawicielka przyszłego zwrotu choreograficznego w stylu punk. Bunt na zamówienie bez organizowania przetargów & clickbaitowa kontrowersja. Piosenkarka estradowa o dwóch głowach, śmiertelna powaga o kwadratowych figurach basu. Niewykwalifikowana instruktorka NOISE-FITNESS dzieląca trening na wytrzymałościowy, siłowy i formy łączone. Opracowana przez nią „aerobiczna piątka freiheit” oparta o warunki niestabilności i nierównowagi niedostosowana jest do indywidualnych potrzeb uczestników. Kondycyjnie to najgorsza reklama Gniezna od czasów Chrztu Polski w Magdeburgu w 966 roku. Dla Czechów chce być tym czym Ewa Farna dla Polaków. Dawniej Superbohaterka. Nie wystąpiła na Męskim Graniu.

Wirginia Szmyt / Dj Wika

Urodzona w 1938 roku działaczka społeczna zaangażowana w sprawy seniorów. Z wykształcenia pedagog, całe życie zawodowe pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą. Po przejściu na emeryturę aktywnie włączyła się w działalność na rzecz seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jest matką i babcią, pisała wiersze i teksty satyryczne. Jest najstarszą didżejką w Polsce (DJ Wika), a może i na Świecie. Łamie stereotypy dotyczące wizerunku polskiego seniora.

„Czym dla mnie jest WOLNOŚĆ? To najpiękniejszy stan, to możliwość rozwoju, to budowanie samodzielności, niezależności, to co daje szczęście… MOGĘ, CHCĘ, ALE NIE MUSZĘ… To mój wybór, a nie nakaz.”

Próżnia

Próżnię tworzy Philip Haveker, jego debiutancka płyta zostanie wydana nakładem Latarnia Records jeszcze w tym roku, a przy produkcji albumu swój udział będzie miał 1988 (Syny). Próżnia to melancholijna, wrażliwa i osobista odsłona Filipa, ale zaśpiewana i zaserwowana w zaskakująco uspokajającej formie. Oprócz pięknych melodii i piosenek w całości wyczuwalny jest rapowy sznyt, a teksty serwowane są z niesamowitym luzem –  w końcu Filip udziela się w gdyńskiej ekipie UNDADASEA (UNDA Records) i nie stroni od trapowo-hip-hopowych eksperymentów.

Gnojki

Trójmiejski kolektyw artystyczno-towarzyski. Zbiór dynamicznych cząsteczek aktywnych w środowiskach artystycznych, muzycznych czy inżynierskich. Gdy scalone, produkują wydarzenia będące fuzją ich umiejętności, fascynacji i pragnień. Wykorzystują też energię zapraszanych artystów. Raczej nie oddalają się od brzegu morza bałtyckiego.

Kwiaty

Zespół Kwiaty został założony w Gdańsku w 2016 roku przez czwórkę całkiem wesołych przyjaciół. Ich muzyka ma cztery różne korzenie, a efektem tego jest połączenie indie-rocka, muzyki psychodelicznej, shoegaze oraz inspiracji rodem z serialu Twin Peaks. Kwiaty oscylują na pograniczu gatunków, tworząc wciągające piosenki, czasem zahaczając o bardziej dynamiczne elementy, zakorzenione w muzyce punk rockowej. Grupa gra autorskie piosenki, wykonywane w języku polskim. Teksty piosenek są u Kwiatów nie tylko tłem dla muzyki, a stanowią ważną część każdej kilkuminutowej historii.

www.facebook.com/pg/zespol.kwiaty

Kalafior Derambo

Kalafior Derambo (rocznik ’84) to grzeczny raper z Trójmiasta, z wykształcenia filozof. Rymował w liceum, rymował na studiach, potem przez krótszą chwilę nie rymował. W 2014 roku wrócił do Polski z licznych wojaży wegetacyjnych i szczęśliwym trafem spotkał Anię, dzięki której porzucił stan zawieszenia. Żeby to uczcić, nagrał koncept album „Bugibba”. wydany 24 czerwca 2017. Po dwóch latach wraca już mniej grzeczny, bo z długim na sześć zer długiem, o którym opowiada na swojej drugiej płycie Na mego ducha nie siada mucha”: „Moja siostra wpakowała mnie w dług o wysokości milion czterysta tysięcy złotych. Kupiła na moje nazwisko ziemię (…) transakcji w żaden sposób nie wyjaśniła przed Urzędem Skarbowym. W międzyczasie wyjechałem i dopiero po kilku latach dowiedziałem się, że zostałem wpisany na listę dłużników niewypłacalnych, mając do zwrotu podatek o wysokości osiemset tysięcy złotych plus odsetki – sto tysięcy rocznie. W sumie milion czterysta. Co można zrobić w takiej sytuacji? Zwariować, załamać się albo zacisnąć zęby i robić swoje, a przy okazji wszystko co możliwe, żeby nie dać się pochłonąć czarnej dziurze złożonej z sześciu zer.”

fot. Anna Szynwelska

Yowee i O'beats

Yowee to pochodzący z Lęborka raper znany ze startów na bitwach freestyle, laureat paru z nich, aktywnie działający w życiu trójmiejskiego podziemia hip-hopowego, współorganizator i prowadzący cyklicznej imprezy „Rap Ustaffka” na której maja możliwość zaprezentowania się początkujący jak i doświadczeni raperzy z całego pomorza.

 

O’beats, właściwie Michał Obitz (ur. 1995 w Kętrzynie) – młody producent muzyczny, DJ i człowiek od wszystkiego obecnie mieszkający i działający w Gdańsku. Członek duetu Technicznie Kawior O’beats, który współtworzy z Kawiorem. Beatmaking w twórczości O’beatsa od zawsze grał pierwsze skrzypce. Czasami także chwyta za mikrofon i nagrywa rapowe kawałki. Michał jest także założycielem kolektywu pod nazwą „I Nie Żałuj’