19-28.07.2019

Instalacja site-specific
Lokalizacja: ul. Kamienna Grobla (obok Fabryki Batycki)
Wernisaż: 20.07.2019, godz. 17:00
Wystawy

Fotobudka // Mariusz Waras

Wszędzie gdzie pojawia się kontener w przestrzeni miejskiej możemy spodziewać się jakichś zmian. Najczęściej jest to pierwszy sygnał przyszłej inwestycji i pierwszy element zawłaszczenia i nadzoru nad danym obszarem. Osoba zamknięta na kilku metrach kwadratowych ma właściwie tylko dwa zadania. Pierwsze to obserwowanie tego, co się dzieje wokół kontenera, często za pomocą kamer. Drugim jest utrzymanie koncentracji i powstrzymanie się od monotonii pracy. Proces podglądania i rejestracji trwa 24 godziny na dobę.

Obrazy wyświetlane w kontenerze pochodzą z różnych miejsc Dolnego Miasta. Są wybrane i zarejestrowane przez uczestników warsztatów. Oczywiste zakamarki stają się bardziej tajemnicze, a ukryte miejsca i ich problemy stają się bardziej widoczne. Jest to spojrzenie kilkunastu młodych osób, które najlepiej znają swoją dzielnicę. To swoiste podglądactwo ma na celu stworzenie mapy miejsc ciekawych, interesujących, ale i, być może, trudnych, wymagających poprawy. W tej pozornie przypadkowej rejestracji czasem można dostrzec obiekty, których nie widzimy codziennie mijając dane miejsce.

Praca odnosi się do strefy prywatności własnego podwórka, dzielnicy i wzajemnych relacji między ludźmi. Ewentualnej poprawy bezpieczeństwa danej społeczności czy też doznań czysto estetycznych. Być może aby tego dokonać trzeba wyrzec się częściowo własnej prywatności i wolności w imię całej społeczności. Podglądanie innych jest skrajnym tego przypadkiem, niekoniecznie pozytywnym. Kontener przypomina typową budkę ochrony. Pochylony nad gazetą ochroniarz co jakiś czas zerka kontrolnie na ekrany bez większego zainteresowania. W zasadzie nic się na nich nie dzieje, można łatwo przegapić drobne rzeczy. Ochroniarz nie widzi tego, że sam jest podglądany i kontrolowany przez widza próbującego zobaczyć, co jest na ekranach, aby być może odkryć, że patrzą na samych siebie, swoją dzielnicę. Czego wcześniej, po prostu tam będąc, nie dostrzegali.

 

Kuratorka: Anna Szynwelska

 

Wydarzenia towarzyszące:

WARSZTATY filmowe z Mikołajem Jurkowskim: czerwiec 2019, CSW Łaźnia

WERNISAŻ: 20.07.2019, godz. 17:00, ul. Kamienna Grobla (obok Fabryki Batycki)

POKAZ FILMOWY: Berlin Kidz 2 // reż. Urban Spree, 22 lipca 2019, CSW Łaźnia (Parakino)

 

Działania edukacyjne zostały zrealizowane przy wsparciu Fundacji LPP.

 

fot. Mariusz Waras
fot. Mariusz Waras
fot. Mariusz Waras
fot. Mariusz Waras
fot. Mariusz Waras
fot. Mariusz Waras
fot. Mariusz Waras
fot. Mariusz Waras