20.07.2019

sobota, godz. 17:00-22:00

Boisko przy ul. Śluza 3
Koncerty

Koncerty „MOJA WOLNOŚĆ” Dzień 2 // DJ Wika, Kwiaty, Brzóska de Paulus, Kolektyw Gnojki

KONCERTY „MOJA WOLNOŚĆ” // Dzień 2

Podczas drugiego dnia koncertów „Moja Wolność” likwidujemy podziały – łączymy generacje, mieszamy gatunki muzyczne, uwalniamy dobrą energię i uśmiechamy się do siebie.

Zagrają:

17:00 Kolektyw Gnojki / DJ set
18:00 Kwiaty
19:00 Brzóska de Paulus
20:00 DJ Wika  / Potańcówka międzypokoleniowa
22:00 Zakończenie koncertów

Konferansjerem będzie Jarek Janiszewski – polski muzyk, dziennikarz, wokalista, lider zespołów Bielizna Czarno-Czarni, autor groteskowych tekstów opisujących polską rzeczywistość. [Śpiewa charakterystycznym, rozpoznawalnym głosem (określanym jako skrzyżowanie Morrissey’a z psem Huckleberry)].

 

DJ WIKA

Urodzona w 1938 roku działaczka społeczna zaangażowana w sprawy seniorów. Z wykształcenia pedagog, całe życie zawodowe pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą. Po przejściu na emeryturę aktywnie włączyła się w działalność na rzecz seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jest matką i babcią, pisała wiersze i teksty satyryczne. Jest najstarszą didżejką w Polsce (DJ Wika), a może i na Świecie. Łamie stereotypy dotyczące wizerunku polskiego seniora.

Na pytanie „czym jest dla Pani wolność?” odpowiada: To najpiękniejszy stan, to możliwość rozwoju, to budowanie samodzielności, niezależności, to co daje szczęście… MOGĘ, CHCĘ, ALE NIE MUSZĘ… To mój wybór, a nie nakaz.

Mamie DJ fait danser les foules

On a peut-être trouvé la mamie la plus cool du monde : elle a 80 ans, elle mixe chaque semaine et elle s'appelle DJ Wika. 📀📀

Opublikowany przez AJ+ français Czwartek, 28 marca 2019

 

BRZÓSKA de PAULUS

Niekonwencjonalny projekt poetycko-muzyczny grający elektro dance poetry. W skład tego intrygującego duetu wchodzi Dariusz Brzóska Brzóskiewicz – autor tekstów i wokalista oraz Paweł Paulus Mazur – kompozytor, instrumentalista i wokalista. Ich najnowsze utwory to kombinacja satyry i zadumy nad otaczającą nas współczesną rzeczywistością, ale także i historią lat minionych. Utwory takie jak „WIG na 20” czy „Biegną chłopacy, biegną dziewczęta” to esencja absurdalnej rzeczywistości; przebojowe „Wakacje” zaś, w prześmiewczy sposób afirmujące bezrefleksyjny hedonizm, obezwładniają najbardziej nawet wstrzemięźliwe jednostki. Brzóska jako autor tekstów w sposób nowatorski i nowoczesny śpiewa o metafizyce dziejów kraju i całego Świata. Teksty te są poprzeplatane wątkami nawiązującymi do wolności człowieka i jego prawa do godnego życia. Stąd sarkazm i mrugnięcie okiem do słuchającego w tekstach opisujących codzienne zmaganie się człowieka z życiem i problemami które ono niesie. W piosence ,,Czemu, czemu’’, można znaleźć problematykę współistnienia dwojga ludzi jako pary. Wolność jednostki w związku, też bywa różnorako rozumiana przez ludzi.

Transowa oprawa muzyczna stworzona przez Pawła Paulusa Mazura wpływa wciągająco i hipnotyzująco na całość tego połączenia poezji i elektroniki. Na tę muzykę nie można pozostać obojętnym, nie można zachować do niej dystansu, można i trzeba natomiast reagować na nią entuzjastycznie. Artyści wytwarzając na scenie niezwykle radosny ładunek energetyczny zarażają pozytywnymi emocjami.

 

 

KWIATY

Zespół Kwiaty został założony w Gdańsku w 2016 roku przez czwórkę całkiem wesołych przyjaciół. Ich muzyka ma cztery różne korzenie, a efektem tego jest połączenie indie-rocka, muzyki psychodelicznej, shoegaze oraz inspiracji rodem z serialu Twin Peaks. Kwiaty oscylują na pograniczu gatunków, tworząc wciągające piosenki, czasem zahaczając o bardziej dynamiczne elementy, zakorzenione w muzyce punk rockowej. Grupa gra autorskie piosenki, wykonywane w języku polskim. Teksty piosenek są u Kwiatów nie tylko tłem dla muzyki, a stanowią ważną część każdej kilkuminutowej historii. Zespół właśnie wydał debiutancką płytę, która zbiera entuzjastyczne recenzje.
To wszystko – jak i fakt, że w realizacjach artystycznych tworzonych dla Niefestiwalu nieustannie pojawia się motyw kwiatów, jako symbolu wolności – przekonało organizatorów, że zespół o nazwie Kwiaty też koniecznie musi zaistnieć w programie tego wydarzenia.

 

 

KOLEKTYW GNOJKI

Gnojki – trójmiejski kolektyw artystyczno-towarzyski. Zbiór dynamicznych cząsteczek aktywnych w środowiskach artystycznych, muzycznych czy inżynierskich. Gdy scalone, produkują wydarzenia będące fuzją ich umiejętności, fascynacji i pragnień. Wykorzystują też energię zapraszanych artystów. Raczej nie oddalają się od brzegu morza bałtyckiego. Ich zdaniem „Wolność to możliwość wyboru zniewolenia.”

Sety DJ-skie Gnojków są działaniem wspomagającym i towarzyszącym do projektu społeczno-artystycznego „Arbuz With Refugees”
https://niefestiwal.pl/wydarzenie/mobilne-studio-nagran-arbuz-with-refugees-honorata-martin-piotr-martin-aurora-lubos-zosia-martin/

 

 

WSTĘP WOLNY! 🙂