19-28.07.2019

Lokalizacja: podwórko Królewskiej Fabryki Karabinów, ul. Łąkowa 35/38
Wernisaż: 20.07.2019, godz. 16:30
Wystawy

Kwiaty // Mirella von Chrupek

Na pytanie czym jest wolność większość z nas zapewne odpowie, że jest to możliwość robienia i mówienia tego na co ma się ochotę. Wydaje się nam, że zależy ona przede wszystkim od warunków zewnętrznych. Jeśli nie możemy czegoś zrobić wynika to z narzuconych nam ograniczeń. Odpowiedzialnością za jej brak obciążamy „innych” – naszych „wrogów”, z którymi walczyć musimy w imię swej autonomii. Wolność „od” to jednak tylko pierwszy etap na naszej drodze. Często kiedy zrzucimy już jarzmo nie wiemy co robić z uzyskaną swobodą.

Dla mnie prawdziwa wolność ukryta jest w naszym umyśle. Podstawą dla jej odnalezienia jest chęć poznania nas samych: tak przyczyn naszych problemów jak i źródeł naszych fascynacji. Wygodniej oczywiście jest przyjmować gotowe wzorce, oceniać innych, a nie kwestionować samego siebie. Samoświadomość wymaga swoistej odwagi – nie wszystko co zobaczymy będzie ładne i przyjemne. Ważnym jest jednak aby się nie bać, słuchać siebie, rozpoznawać i starać się zrozumieć swoje emocje.

Wierzę, że jesteśmy naprawdę wolni, i zyskujemy szansę na szczęście i spełnienie, kiedy nauczymy się patrzeć krytycznie na samych siebie – rozmontowywać nasze wewnętrzne blokady, akceptować nasze ułomności i doceniać to co w nas autentyczne i pozytywne. Źródłem wolności jest świadomość. Nikt nie jest bardziej zniewolony niż ten, kto nie próbuje zgłębić sam siebie, a taki proces poznawczy trwa całe życie. Niezależnie od tego jak istotne dla naszej kondycji jest doświadczenie dzieciństwa, w ciągu całego życia zmieniamy się pod wpływem różnych determinujących je okoliczności. Często żyjemy w tworzonych przez nas samych więzieniach nie zdając sobie sprawy jak cegła po cegle budujemy mury naszych cel. W naszych umysłach pojawia się mnogość kajdan i łańcuchów – starajmy się ich pozbyć, a przynajmniej je obluzować. Nie możemy tego zrobić, dopóki nie poznamy siebie. Świadomość jest więc kluczem do wolności. Kiedy uda nam się zrozumieć nasze najskrytsze lęki i nadzieje, wtedy, mimo ograniczeń narzuconych nam przez świat, nawet w naprawdę trudnych warunkach jesteśmy w stanie zakwitnąć niczym najpiękniejszy kwiat.

Kuratorka: Kinga Jarocka

 

Ekspozycja: 19-28 lipca 2019

 

Wydarzenia towarzyszące:

WERNISAŻ: 20 lipca 2019, godz. 16:30, Królewska Fabryka Karabinów, ul. Łąkowa 35/38

KONCERT zespołu Kwiaty: 20 lipca 2019, godz. 18:00, boisko przy ul. Śluza 3

POTAŃCÓWKA MIĘDZYPOKOLENIOWA: DJ Wika, 20 lipca 2019, godz. 20:00, boisko przy ul. Śluza 3