19-28.07.2019

MOBILNE STUDIO NAGRAŃ: Arbuz with Refugees
Lokalizacja: ul. Śluza 3 (boisko)
Czas: 19-20.07.2019, godz. 17:00-22:00

INSTALACJA WIDEO: Arbuz with Refugees
Miejsce: CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk
Czas: 19-28.07.2109
Wystawy

MOBILNE STUDIO NAGRAŃ: Arbuz with Refugees // Honorata Martin, Piotr Martin, Aurora Lubos, Zosia Martin

Arbuz with Refugees to długofalowa akcja artystyczno-społeczna zainicjowana przez Honoratę Martin, Piotra Martina, Aurorę Lubos i Zosię Martin. Wszystko zaczęło się dwa lata temu podczas wyjazdu do Kalabrii w celu wspierania uchodźców i imigrantów.

Gdy jeden z młodych Afrykanów dowiedział się, że artyści mają cokolwiek wspólnego z filmowaniem, przyprowadził ze sobą  gromadę kolegów ubranych w najlepsze ciuchy, świeżo ostrzyżonych i ogolonych, przyniósł storyboard na kilku kartkach, pożyczonego boomboxa i zarządził, że robią klipa do kawałka, który nagrał na telefonie, używając darmowego bitu.

Artyści w dwie godziny nakręcili klip kamerą ze spożywczaka, potem zmontowali go w kilka dni na kompie, który mało od tego nie umarł, a po pierwszym dniu w sieci klip miał ponad dwieście odtworzeń.

No i nie było już ucieczki przed pomysłem na studio dla uchodźców. Artyści zrobili na fb zbiórkę sprzętu muzycznego, wzięli swój sprzęt wideo i w zimie 2017/18 pojechali z powrotem do Kalabrii, zapraszając do pracy z przybyszami muzyków z Polski i nie tylko z Polski.

 

 

Jak mówią sami twórcy o celu projektu: „Po bardzo ciężkiej drodze zmuszeni przez życie do emigracji ludzie budzą się w miejscu oczekiwania i stagnacji. Chcemy dobrze spożytkować uśpioną w nich energię, wymieniać się doświadczeniami z muzykami i artystami z Polski i Europy, tworzyć wspólne nagrania, video klipy, filmy, sztukę i rzemiosło. Pomóc im się wyrazić. Chcemy kontynuować to co tak spontanicznie zaczęliśmy”.

Stworzone na cel projektu mobilne studio nagraniowe Arbuz with Refugees, przed kolejną wyprawą na południe Włoch, zagości na Dolnym Mieście 19 i 20 lipca i zaprosi do wspólnego tworzenia muzyki mieszkańców Gdańska. W busie będzie można też dowiedzieć się więcej o inicjatywie artystów, problemach uchodźców i obejrzeć zrealizowane wcześniej wideoklipy.

 

 

Ponadto, od 19 do 28 lipca w CSW Łaźnia będzie można zobaczyć instalację wideo Honoraty Martin i Stowarzyszenia Arbuz prezentującą teledyski stworzone w ramach projektu.

19 i 20 lipca zapraszamy do strefy piknikowo-warsztatowej na boisku przy ul. Śluza 3 na sety DJ-skie Kolektywu Gnojki, który również aktywnie wspiera działania Arbuza.

 

Więcej o projekcie i możliwości wspierania działań Arbuza:
https://wspieram.to/arbuz 
https://www.facebook.com/arbuzrefugees/

 

Wydarzenia:

MOBILNE STUDIO NAGRAŃ: Arbuz with Refugees, 19-20 lipca 2019, godz. 17:00-22:00, boisko przy ul. Śluza 3
INSTALACJA WIDEO: Arbuz with Refugees, 19-28 lipca 2019, CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

SETY DJ-SKIE Kolektyw Gnojki, 19-20 lipca 2019, boisko przy ul. Śluza 3

fot. Bogna Kociumbas
fot. Bogna Kociumbas
fot. Bogna Kociumbas
fot. Bogna Kociumbas
fot. Bogna Kociumbas