19-28.07.2019

Lokalizacja: Dolne Miasto / CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1
Wernisaż: 18.07.2019, godz. 18:00
Wystawy

Maximum Waste // Bolesław Chromry i Magdalena Sawicka

MAXIMUM WASTE – Bolesław Chromry i Magadalena Sawicka

 

Artyści tworzą bajkowy świat równoległy – z jednej strony komentując naszą dramatyczną rzeczywistość, a z drugiej – prezentując widzowi drogę ucieczki w świat fantazji. Ich instalacje stworzone z obiektów ready-made i grafik mogą zachwycić lub skonfundować, rozbawić lub przyprawić o ciężki weltschmerz.

Sawicka i Chromry poprzez swoją instalację zdają się zadawać pytanie, czy rzeczy, które posiadamy dają nam poczucie wolności, czy raczej ją ograniczają, robią z nas niewolników, niekontrolujących się, kompulsywnych zbieraczy. Czy w świecie dążącym do wielkiego kataklizmu będziemy potrafili opamiętać się i zatrzymać na chwilę? Czy jesteśmy jeszcze w stanie pohamować wielki głód posiadania i konsumpcyjne szaleństwo? Czy jedynym wyjściem jest wykreowanie swojego własnego, bajkowego mikrokosmosu i odcięcie  od zmechanizowanego, zautomatyzowanego świata, kontrolowanego przez koncerny i zachłannych polityków? Może jedynym ratunkiem i tym, co trzyma nas na powierzchni jest umiejętność czerpania radości z prostych, małych rzeczy – z pokracznego bibelotu znalezionego na targu staroci, wspólnego słuchania kiczowatych włoskich przebojów z lat 70., czy głaskania miękkiej sierści pieska?

Sawicka i Chromry dodają od siebie: „Zamykamy obieg upadłej gospodarki. Skupujemy rzeczy ludzi, którzy umarli i jakoś nie zabrali do trumien wazoników i figurek sikających chłopców. Przejmujemy ich dobytek, historie i zdjęcia z wakacji. Dajemy im kolejne życie. Przyjrzyjcie się uważnie, bo po naszej śmierci te rzeczy też będą na sprzedaż.”

 

Kuratorka: Anna Szynwelska

 

Główna część wystawy znajduje się w CSW Łaźnia, natomiast gablotki z instalacjami artystów zostały umieszczone w przestrzeni Dolnego Miasta.

fot. Paweł Jóźwiak
fot. Paweł Jóźwiak
fot. Paweł Jóźwiak
fot. Paweł Jóźwiak
fot. Paweł Jóźwiak
fot. Paweł Jóźwiak
fot. Paweł Jóźwiak
fot. Paweł Jóźwiak
fot. Paweł Jóźwiak
fot. Paweł Jóźwiak